NE DAM DA NEMAJU ZA PRAZNIKE Milomir iz Kanade godinama šalje MILIONE DOLARA u malo selo kraj Kraljeva

Region

Imati i davati drugima, šakom i kapom, da ne osete glad i žeđ, pogotovo za velike praznike, jer i sam je spoznao šta je prazan stomak i nemanje novca, razlog su zbog koga Srbina iz Kanade smatraju za jednog od najvećih živih humanista sa naših prostora.

Milomir Glavčić, starina bistrog i britkog uma, iako danas u 99. godini života, ne propušta da se njegovi sunarodnici u malom mestu kraj Kraljeva pitaju kako će se snaći za praznike.

Iako su njegova dela velika i časna, pogotovo kada se pred Božić “njegovima dole” sllije lepa svota novca za iće i piće, on i dalje u svojim delima ne vidi ništa veliko, već samo pruženu ruku onima kojima je ta ruka potrebna da se makar malo provesele u turobnim vremenima.

Kako je rekao u eksluzivnoj ispovesti za “Blic”, prošle godine, na vrata njemu znanih i neznanih stiglo je 150.000 evra, da im se nađe za troškove, na osmeh i zdravlje, jer, ne želi i ne da da nemaju da se počaste na taj dan.

Bio više gladan nego sit
Put od siromašnog siročeta koji je bio više gladan nego sit, do uspešnog biznismena u Kanadi, bio je trnovit, težak i prepun odricanja. Nažalost, i onoga što mu najviše nedostaje, rodnih polja, livada, reka i planina u okolini Kraljeva, gde je kao siromašni pastir činio prve korake.

Veliki srpski donator rođen je 1924. u zaseoku Pope u selu Kovači. Odrastao je kao seosko siroče. Da bi preživeo, kao dečak je dobrostojećim meštanima u selu služio za sitno nadničarenje, podsmeh i batinanje. Ponekad je morao da odlazi na ruševine seoske crkve gde su meštani ostavljali novčane priloge. On ih je kradom uzimao i tako sebi i sestrama obezbeđivao hranu. Još tada se zarekao da će jednog dana novac vratiti i odužiti se dobrim ljudima.

– Seljak, znaš kako je na selu. Radilo se puno. Bio sam bez roditelja, radilo se dan i noć, kod imućnih gazda. Kad sam se umorio, otišao sam u Beograd da izučim neki zanat. Tu me je dočekao i Drugi svetski. Vratio se nazad, ostao tu neko izvesno vreme, odslužio vojsku, a onda sam rešio da odem iz zemlje. Prvo za Grčku, odatle za Italiju i igrom sudbine, došao do Kanade. Tu sam odlučio da zasučem rukave, da stvorim nešto sa ove dve šake i poštenim radom. Uspeo sam da stvorim nešto za sebe, za svoju familiju, a uspeo sam i da pomognem moj narod, moju rodbinu, moje ljude u Srbiji, to mi je bila želja i to sam postigao – rekao je on za “Blic” januara 2022. godine.

Mobilni telefon ne korsiti
Doći do Milomira, bilo je teško. Mobilni telefon ne koristi. Jedina veza, nit koja nas je povezala sa njim, bila je crkva, odnosno, sveštenik Milorad Delić, koji službuje u crkvi Svetog Đorđa u Nijagari. On nam je i otkrio kako Milomir nema mira ni u penziji, već čim se ukaže prilika i lepo vreme, odlazi u baštu da se bavi svojim biljkama.

Došao sam do 97 godina, još klecam, radim ponešto, pišem, dani prolaze. Najmilije mi je što sam uspeo da pomognem nekome, uživam u tome, to mi je uživancija. Takav ti je moj život koji sam pretočio u knjigu, spevao sam jednu pesmicu da narod čuje što hoću da kažem. “Siroma sam bio, pa sam se malo obogatio, sve što imado, svom narodu dado i ja opet vesel siroma ostado” tako ta pesma ide. Zadovoljan sam što sam uspeo, milo mi je što pomažem. Volim da činim dobro, to mi je bila i volja i nada.- kaže nam on kroz smeh.

Prvih godinu dana po dolasku u Kanadu, radio je u jednom selu, da oduži troškove koje je imao za put. Nakon toga, život ga je vodio do rudnika, odakle je ušao u svet ugostiteljstva i tržišta nekretnina, kako će se kasnije ispostaviti, “zlatnu žilu” njegovog uspeha koja mu je obezbedila mirnu starost.

Glad se ne zaboravlja
No, i pored svega što ima danas, nije Milomir zaboravio kako glad boli, i kako je spavati sa praznim stomakom. Nije zaboravio ni “pozamicu” sa oltara temelja hrama u rodnom mestu, ali ni jednog čoveka, koga je posle tri dana gladovanja, upoznao u povratku iz Beograda u Kraljevo kao dečak. Kako nam je rekao, upravo taj stranac je zaslužan što je danas takav kakav jeste.

Čovek kad je gladan, to nikad ne zaboravlja. Ima jedna priča iz doba rata, vraćao sam se iz Beograda put Kraljeva. I sad, sedne pored mene neki gospodin, dasa, a ja tako, u ćoškiću nekom sedim. Umeren, ne priča mnogo. Uzme ti on tad tašnu, otvori je, pa izvadi parče hleba, jedno jaje. Uze ti on to parče hleba, prine ga ustima, kad odjednom, izvadi ga iz usta i zapita me “Da li si gladan?”. A ja tri dana nisam jeo. Uprljan, šegrt, sav prljav i razmazan. Dao mi je tad parče hleba i jedno jaje, pa veli “Na ovo, prevari glad”. Nekako mi je ta njegova dobra duša ostala urezana u sećanju. Pomislio sam odmah kako bih voleo da sam takav, da sam ja taj čovek jednog dana, da ja podelim ljudima hranu i da im pomognem. Da sam ga ikada ponovo sreo, dao bih mu pola onoga što sam zaradio. Odatle je sve poteklo, a i po prirodi sam bio takav, radan i uvek željan da pomognem – kaže nam Milomir, pola sa srećom, pola sa setom u glasu, dodajući kako čovek u životu, kroz naporan i pošten rad, može da postigne i ostvari sve.

Gladni dečkić iz Kovača, postao je uspešan biznismen u Najagara Folsu. Na radost meštana rodnog sela, Kraljevčana, ali i svih onih koji su mu se obratili za pomoć, do sada je dao preko 10.000.000 kanadskih dolara. Duplo više za poreze u Kanadi, al kako kaže, ne žali.

– Mislim da sam do sada, sve zajedno, darivao preko 10 miliona kanadskih dolara. Na eodbnu, gladne, bolesne, na škole, bolnice, mostove, ambulante, puteve, škole, domove, od srca sam sve davao. I dajem još. Mislim da je narod imao koristi od toga. Eto, građani sad idu preko mosta na Ibru, kupovao sam i aparate za bolnice… Nažalost, nisam uspeo to da obiđem lično, video sam na slikama i snimcima. Znate, kao mladom mi je bio cilj da stvorim. Radio sam dan i noć, mukotrpno, nisam išao na more, na odmore. Bio sam ambiciozan, stvari ne padaju sa drveta. Srbiji sam poslao preko 10 miliona, a u Kanadi sam ostavio oko 20 milona u porezu. Život je išao, ja sam napredovao, al eto, nikada nisam bio u Srbiji od kad sam otišao- veli on sa dozom tuge u glasu.

Velika porodica kao nagrada
Njegovu dobrotu, Bog je nagradio velikom porodicom, harmonijom, zdravljem i britkim umom, koji ga i danas, u 97. godini života, izuzetno služi. Kako kaže, za novac koji donira Srbiji i Srbima, u kući imaju razumevanja, jer znaju za njegovu golgotu u mladosti.

Imam ženu, ćerku, sina, sin mi je podario i unuke. Svaki čovek je dužan da uradi nešto za svoju zemlju i narod i oni razumeju moju potrebu da pomažem. Što ja kažem, tako je. Oni znaju odakle sam ja došao – kaže nam on.

Prošle godine, opet je u svoje rodno mesto poslao novčanu pomoć. Kako veli, da se nađe za najosnovnije, da je osmeha i zdravlja. Najradosniji dan, slavi u svom domu tradicionalno, baš kao i svetog Nikolu, krsnu slavu.

Poslao sam pre mesec i po dana, nekih 150.000 evra da se podeli, poznatima i nepoznatima, mojima dole. Hteo sam da to uradim pre zime, da spreme Božić na vreme, nadam se da je bilo i za prase. Ovde obeležavam sve praznike, moja slava je Sveti NIkola. Igrom sudbine, 22. maja 1947. godine, prešao sam preko Prespanskog jezera. Put je bio opasan i hvala Bogu, došao sam do Kanade. Posle sam saznao da je tog dana bio letnji Sveti Nikola. A, Sveti Nikola je moja krsna slava, koju obeležavam i ovde, uz sve naše praznike – kaže nam on.

Do stotog rođendana, ostalo mu je još godinu dana, ali vedar duh i želja za radom ne posustaju unutar njegovog bića. Kako nam je rekao pre godinu dana, radiće dok može, do samog kraja života, onoliko, da mu nije dosadno, bilo da se radi o bašti ili pisanju.

– Eto, imam skoro sto godina, još malo mi ostalo , al inače, ne odmaram toliko. Leti se bavim baštom, priznajem nisam aktivan kao ranije, ali se bavim drugim stvarima. Pišem, napisao sam jednu knjigu, započeo drugu i tako dani prolaze. Želim da kažem još samo ovo: Svim mojima dole, znanim, neznanim i svima u Srbiji, želim Srećan Božić. Da ste živi i zdravi, da uspemo, da se dignemo na noge, svako zlo smo poedili i uvek smo se uzdigli, pa ćemo i ovo što nas je snašlo- rekao je on na kraju razgovora za “Blic”.

blic.rs