Bogate vitaminima: Najzdravije zimske namirnice za podizanje imuniteta

Hrana i pice

Kako biste povećali nivo energije, ali i osnažili imuni sistem, važna je raznolika i sezonska prehrana.

U zimskom se periodu prehrana razlikuje od one u proljetnom ili ljetnom, kada imamo veću želju za hranom koja će nas ugrijati i više zasititi. Zašto je to tako?

Naime, zbog hladnoće i promjene vremena naš organizam doživljava razne fiziološke promjene u percepciji okoline i udovoljavanju fizioloških potreba. Dolazi do promjena u količini energije, brzini metabolizma i želji za jačom hranom.

Stoga birajte sezonske namirnice bogate vitaminom C i vitaminom A (poput tikve, mrkve, kiselog kupusa i kisele repe).

Obratite pažnju na dovoljan unos vitamina D kojeg zbog zimskog perioda često nedostaje u našem organizmu.

Preporučeno je da se na jelovniku nalazi supa ili varivo, jer osim što će vas ugrijati, pružit će vam brojne hranjive tvari, hidrataciju i potrebnu energiju, navodi Lupilu.

Također, pripazite na dovoljan unos proteina i biljnih vlakana, kao što su sjemenke tikve, brokula, kiseli kupus, ječam, riba i slično.

Evo koje namirnice se preporučuju tokom zime:

Tikva
Tikva je niskokalorična namirnica koja privlači svojom neodoljivom bojom i okusom te obiluje prehrambenim vlaknima, vitaminima i mineralima:

vitaminom A
vitaminom C
vitaminom E
vitaminima B skupine
vitaminom K
kalijem
kalcijem
željezom
fosforom

Brokula
Brokula pripada porodici kupusnjača koje imaju blagotvoran učinak na naše zdravlje. Jedna od tvari koja se nalazi u brokuli, a koju krasi blagotvoran učinak na zdravlje je sulforafan – biljna tvar koja nastaje iz glukorafanina uz pomoć enzima mirozinaze.

Uz sulforafan, brokula je bogata i:

prehrambenim vlaknima
vitaminom C
vitaminom K
kalcijem
kalijem
željezom

Kukuruz
Kukuruz spada u kategoriju najpopularnijih žitarica na svijetu te se može konzumirati kao povrće, cjelovita žitarica, brašno ili kao krupica.

Svakako možemo reći da je kukuruz hranjiva namirnica jer sadrži:

vitamin C
vitamin A
tiamin
folnu kiselinu
magnezij
željezo
fosfor

Kiseli kupus
Kiseli kupus nastaje postupkom mliječno-kiselinske fermentacije. Ovom fermentacijom nastaje mliječna kiselina koja štiti kupus od kvarenja, ali mu daje i karakterističan okus i miris.

Kiseljenjem kupusa on postaje lakše probavljiv, a bogat je probioticima, vitaminom C i željezom.

Mandarina
Prva asocijacija na jesen i zimu je konzumacija citrusnog voća, posebno mandarina. Osim što su ukusne, naš su saveznik u borbi protiv prehlade i gripe – bogate su vitaminom C, ali i bioflavonoidima.

Osim vitamina C, sadrže i beta-kriptoksantin koji se u našem organizmu pretvara u vitamin A.

Ječam
Ječam je bogat izvor vlakana – beta glukana, molibdena, selena i mangana, ali i lignana koji su povezani sa manjim rizikom od razvoja raka i srčanih bolesti.

Kako bismo povećali probavljivost ječma, važno ga je namočiti jer se na taj način povećava iskoristivost proteina, vitamina i minerala.

Mahunarke
Mahune pripadaju skupini mahunarki, a osim što sadrže bjelančevine, bogat su izvor prehrambenih vlakana, vitamina K i željeza.

Bijeli luk
Bijeli luk je vrlo popularna namirnica koja se koristi širom svijeta zbog specifičnog okusa i mirisa. Od davnina se koristi zbog ljekovitih svojstava koje duguje alicinu, aminokiselinama, enzimima i mineralima.

Repa
Repa spada u porodicu kupusnjača te je odličan izvor vitamina C te glukozinolata. Možemo je koristiti sirovu, ukiseljenu, kuhanu ili pečenu.

radiosarajevo.ba