Lovci žele ubiti medvjedicu i mladunca na Krku. Udruge su zgrožene: ‘Zaštitite prirodu!’

Region

Godišnje je dozvoljen odstrel do 150 grla. Po službenom Planu gospodarenja medvjedom u RH, otok Krk je područje ‘nepoželjnog obitavanja medvjeda’, ističe profesor Đuro Huber

Štititi prirodu može se i mora i bez puške, tako da smatramo da sami lovci mogu mnogo više učiniti za prirodu brinući se za nju bez oružja. Ekološki biolozi čak navode da je lov, nakon industrijskog uzgoja, drugi najveći neprijatelj vrsta. Apsolutno se protivimo odstrelu medvjedice s mladuncima, s izlikom da te životinje predstavljaju opasnost za ljude, oštri su iz udruge Prijatelji životinja komentirajući slučaj medvjedice s mladuncem za koju su mnogi u posljednje vrijeme prijavili da su ih vidjeli na Krku.

I dok ljudi i udruge za zaštitu životinja žele medvjede i druge životinje skloniti na sigurnije, tamošnji lovci, pod, kako navode, nalogom Ministarstva poljoprivrede, odnosno županijske skupštine imaju slobodne ruke za odstrel.

– Medvjedi na Krku nisu novost, ovdje redovito odlaze i dolaze. Mi znamo puteve kojima se kreću. Imamo trajni nalog od resornog ministarstva da tu divljač – medvjede, divlje svinje i čagljeve – moramo maknuti s Krka – objašnjava Anton Bolonić iz Lovačkog društva “Orebica” Krk.

Lovci će, dodaje, odraditi ono što im je zadatak. Medvjedi do otoka, priča nam, dolaze iz Jadranova i okolice.

– Prije nekoliko godina zvao me čovjek od tamo da je vidio medvjedicu i dvoje mladih. Oni nisu mogli plivati pa se mama vratila po njih, skočili su joj na leđa i preplivali skupa – opisuje fascinantne stvari koje medvjedi rade.

Sve češće dojave o medvjedici i njenom mladuncu na Krku građani dojavljuju i putem mobilne aplikacije “ Budi i ti rendžer”, organizacije Ranger – Čuvari prirode Hrvatska koja okuplja više od 2500 članova, među kojima i lovce, veterinare, biologe i slično.

– Obavijestili smo sve službe koje imaju ovlasti za ovakve slučajeve – ističu pa dodaju da koliko se god digla euforija u javnosti oko ove teme, “morali bi ipak znati da naši stručnjaci, prije svega interventni tim za medvjede znaju šta rade.”

– Ako je ikako moguće oni će prvi zaštititi medvjeda – dodaju.

Iz Kutereva, najpoznatije medvjeđe oaze u RH kažu kako bi mogli primiti mladunca, no medvjedicu ne bi mogli naviknuti na svoje uvjete.

– Osuđena je, ili da joj se negdje u divljini nađe prostor ili da ju se odstreli – kaže Ivan Crnković Pavenka.

Godišnjim Akcijskim planom gospodarenja smeđim medvjedom u RH za ovu godinu propisana je odstrjelna kvota od ukupno do 150 grla smeđeg medvjeda.

Ministarstvo: Bez naše suglasnosti se ne smije odstreliti
Na naš upit Ministarstvu poljoprivrede odgovorili su nam kako ni oni, a ni Interventni tim nisu službeno izviješteni o navedenom slučaju. Dodaju da će, bez obzira na nepotvrđeni izvor informacije i eventualne „glasine“, stručnjaci iz Ministarstva poljoprivrede pokušati doći do točnih informacija o slučaju.

Bez suglasnosti Ministarstva poljoprivrede ne smije odstreliti medvjedica s mladuncima, napominju.

– Aktualnim „Planom gospodarenja smeđim medvjedom u Republici Hrvatskoj“ od 2019. godine, populacija je genetičkim brojanjem procijenjena na oko 940 jedinki i trend njene veličine se trajno prati usklađenim monitoringom. Modeliranjem populacije na osnovi dugogodišnjih parametara, izračunato je da je godišnji rast populacije oko 16% i da se toliko može izlučiti za održavanje populacije stabilnom- navode.

Planom se godišnje predviđa izlučenje do 130 medvjeda, uz planirane ostale gubitke do 20 medvjeda (primjerice stradavanje u prometu).

– Prema lovnogospodarskim planovima, godišnje izlučenje ostalih vrsta divljači primjerice za jelena je oko 5500 grla, srnu oko 22000, muflona oko 800 te za divlju svinju oko 35000 grla, ali s obzirom na to da je ovo Ministarstvo donijelo Naredbu o smanjenju brojnog stanja određene vrste divljači divlje svinje, godišnje izlučenje je blizu 50000 grla.

24sata.hr