Čuveni hirurg najavljuje: I muškarci će rađati djecu

Zanimljivosti

Planetarno poznati ljekar specijalista iz Srbije, Miroslav Đorđević, najavljuje najznačajniji projekt u svojoj 30 godina dugoj karijeri, bogatoj najvećim medicinskim dostignućima, u okviru kojeg će presaditi muški polni organ na žensko tijelo.

Cilj mu je da u bliskoj budućnosti genitalna hirurgija dostigne tako visok nivo, da i transrodnoj ženi, osobi koja je rođena kao muškarac, omogući začeće djeteta, piše Nova.rs.

Kroz „ruke“ doktora Đorđevića prošlo je više hiljada pacijenata, ali uvijek naglašava da je hirurgija kojom se bavi prije svega usmerena na liječenje djece rođene sa problemima vezanim za genitalije.

Osjetljive strukture
“Grana hirurgije kojom se bavim, bazira se na liječenju genitalija, odnosno vrlo osjetljivim anatomskim strukturama, bilo ženskog, bilo muškog pola.

Kroz moju karijeru sam od najranijih dana razvijao operativne tehnike i naučna dostignuća vezana za boljitak, prije svega u pogledu liječenja dece, koja se rode sa određenim problemima vezanim za genitalije, ali i odraslih kojima se tokom života pojave smetnje.

Također, moja specijalnost je i neka vrsta pružanja pomoći jednoj velikoj populaciji – transrodnoj“, objašnjava prof. dr Đorđević, koji radi u Univerzitetskoj dječijoj klinici u Tiršovoj.

Cilj kojem teži je, ističe, prebacivanje funkcionalnih genitalija sa muškog na ženski pol, i obrnuto.

“To je moja velika želja i sada najveći projekt na kojem radim sa kolegama. Podrazumijeva konvertovanje, odnosno prebacivanje genitalija jednog pola na drugi, ali tako formiranih da budu funkcionalni i estetski prihvatljivi.

Nažalost, još nismo došli do idealnog rješenja, kako bismo to mogli da izvedemo, a da zdravlje pacijenta ne bude ugroženo. U okviru tog projekta nalazimo načine kako da sačuvamo organe, koje inače prilikom operacije konverzije genitalija uklanjamo sa osobe koja mijenja pol i šaljemo ih na histopatologiju, a to je kao da ih bacamo u đubre.

Te organe, koji su zdravi, želimo da iskoristimo i pomognemo ljudima koji su bez njih rođeni ili su ih izgubili tokom života.

Idealno rješenje
Također, mogu se iskoristiti i za operacije promjene pola kod transrodnih osoba, kojima takvi organi predstavljaju idealno rješenje za ostvarivanje funkcije u daljem životu, u novom polu”, kaže doktor Đorđević, a trenutno je, ističe, u pregovorima za otvaranje centra za operacije promjene pola i u Londonu.

Muškarac kojeg je profesor 2019. godine operisao i transplantirao mu jedan testis sa živog davaoca, nedavno je dobio dijete.

“To je prvi slučaj u našoj zemlji da je čovjek sa presađenim testisom dobio zdravo potomstvo. Dva brata, jednojajčana blizanca, došla su kod mene sa željom da jedan brat drugom daruje testis.

Onaj koji je dobio testis, je u ranom djetinjstvu ostao bez ovog organa zbog urođenih anomalija”, kaže Đorđević.

Plan, i najveći poduhvat, bit će transplantacija muškog polnog organa sa živog davaoca – na žensko tijelo.

“To činimo u sklopu naše borbe za bolji život svih transrodnih osoba. Razvili smo operativne tehnike, pripremamo proceduru, a problem je bioetički, odnosno kako te pacijente, koji bi eventualno dobili muški polni organ, staviti na tešku imunosupresivnu terapiju i ostaviti ih da žive sa mogućim rizicima po respiratorni sistem, jetru, bubrege, jer ne smijemo da ugrozimo nečiji život”, naglašava doktor.

Za ovu intervenciju već se prijavilo više od 200 ljudi iz cijelog sveta.

“Oni bi svi pristali na operaciju, jer kažu da je “svaki čovjek vlasnik svog života”, pa su spremni da potpišu saglasnost. Najveća im je želja da na svom tijelu konačno imaju genitalije o kojima maštaju od kada su se rodili.

Nadam se da ćemo u nekom trenutku imati dvije osobe, jednu koja prelazi u ženski i jednu koja prelazi u muški pol, i da ćemo ih toliko približiti u odnosu na njihove genetske karakteristike, da bi imunosupresivna terapija, koja je zaštita novog organa, bila na tom nivou da ne ugrožava njihovo zdravstveno stanje”, objašnjava Đorđević.

On naglašava da je jedan od glavnih ciljeva i presađivanje tkiva jajnika ili testisa na osobu kojoj to tkivo nedostaje, ali i fertilitet kod transrodne žene.

Hormonska funkcija
“To je zapravo uspostavljanje normalne hormonske funkcije. Želimo da pokažemo da je moguće transplantirati polne žlijezde u transrodnu osobu, koja bi na taj način riješila svoj hormonski status bez primanja supstitucionalne terapije.

Ukoliko muškarcu, koji je ostao bez muških karakteristika i organa, uradite spoljašnje genitalije i transplantirate matericu i jajnike, tako da je sve pokriveno bioetičkim zakonima, potpuno je moguće, i očekujem da će se to desiti, da transrodna žena, ne samo počne bez ustručavanja da oblači haljine, već da ima sve aspekte osobe, koja kao da je rođena sa genitalijama kojima teži.

Također, da im se u nekom trenutku omogući fertilitet, tačnije pruži mogućnost da začnu i da u svom stomaku nose bebu, podjednako kao žene koje su rođene u ženskom polu”, kaže Đorđević.

Moguće je i prekinuti proces promjene pola, ukinuti terapiju.

“Dugo je smatrano da je nemoguće vratiti se na prethodni pol. Međutim u posljednjih 12 godina naši hirurzi su pokazali da je to ipak moguće.

Naš “Beogradski centar” imao je najviše takvih kandidata i na prvom je mjestu u svijetu, jer smo radili najviše operacija tog tipa do sada”, ponosno priča stručnjak za rekonstruktivnu hirurgiju.

Nova.rs