Slovenija zaštitila partizanske pesme zbog budućih generacija

Zanimljivosti

U registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Slovenije uvršteno je oko 100 partizanskih pesama koje se nalaze u raznim bibliotekama i arhivama s ciljem da budu sačuvane za buduće generacije. Da li bi ovo uradila i Srbija?

Nekada obavezan deo zajedničkog kulturnog prostora Jugoslavije podrazumevao je i mnoštvo partizanskih pesama. Današnje generacije gotovo da ih i ne znaju, a oni stariji ih se sećaju, neki nerado, neki sa setom. No, najsevernija bivša jugoslovenska republika, odlučila je nedavno da ih proglasi za nacionalnu kulturnu baštinu.

Partizanske pesme nedavno su upisane u registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Slovenije, preneli su slovenački mediji. U registar je uvršteno oko 100 pesama koje se nalaze u raznim bibliotekama i arhivama s ciljem da budu sačuvane za buduće generacije.

Inicijativu za upis partizanskih pesama u registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Slovenije dao je Partizanski hor koji deluje kao udruženje u Ljubljani sa Ženskim horom Kombinat i Muškim horom Slave klavore iz Maribora.

U saopštenju slovenačkog Ministarstva kulture se navodi da slovenačke partizanske pesme potiču od narodnih bojnih pesama, a nastale su tokom Drugog svetskog rata.

Poreklo pesama

U početku su partizanske, kao i borbene, rodoljubive, radničke i revolucionarne pesme pevale grupe partizanskih boraca koji su bili deo pozorišnih ili kulturnih grupa koje su nastupale na kulturnim manifestacijama u partizanskim jedinicama ili na oslobođenim teritorijama.

Partizanske pesme govore o borbi, ravnopravnosti i novom svetu koji su partizani tada želeli da izgrade i poručuju o bratstvu i jedinstvu, o ravnopravnosti, o borbi svih naroda protiv fašizma.

Istoričari kažu da se u Sloveniji pojavio revizionizam, ali da nikada nije nestala važnost antifašističkog pokreta i smatraju da je veličanje partizanskog pokreta I antifašističke borbe nešto što je stvar civilizacijske tekovine i svakako je progresivno i pozitivno ga zaštititi.

Izvor: Blic