Slovenija zakonom zabranila liječnicima iz javnih bolnica rad u privatnim klinikama

Dok se u Hrvatskoj od nove ministrice zdravstva očekuje donošenje pravilnika koji bi trebao urediti pravila dvojnog rada liječnika u javnim bolnicama i privatnoj praksi, Slovenija je ovih dana takav rad zabranila – zakonom. Slovenski liječnici zaposleni u javnim ustanovama neće više smjeti raditi i u privatnim klinikama, osim iznimno, ali će se zato poticati na veći angažman u javnim bolnicama u kojima rade, prenosi Novi list.
Vlasti susjedne zemlje opravdale su uvođenje strožeg zakona ciljem očuvanja sustava javnog zdravstva, ističući da će ovaj pristup dugoročno smanjiti kronične bolesti u tamošnjem zdravstvenom sustavu.
Regulacija dvojnog rada liječnika izaziva podjele
Zakon obuhvaća i druge zdravstvene radnike, te osim što regulira rad u javnom i privatnom sektoru, uspostavlja mehanizme za praćenje radnog opterećenja liječnika, s ciljem jasnog uvida u količinu rada i ravnomjernijeg rasporeda zadataka među zaposlenicima.
Kako piše portal Novi list, reakcije su različite, pa su protivnici takvog zakona već najavili ustavnu tužbu. Hrvatska ministrica zdravstva Irena Hrstić pravilnikom o dvojnom radu liječnika počela se baviti i prije dolaska na tu dužnost, a početkom prosinca najavila je da će taj dokument biti gotov “najviše u mjesec dana”. Rok koji je zadala sama sebi davno je prošao, a pravilnika u javnosti još nema, što potvrđuje o kako se škakljivoj temi radi.
Pravilnik o dvojnom radu liječnika još u izradi
Na pitanje spomenutog portala kada će pravilnik napokon biti objavljen, iz Ministarstva zdravstva odgovaraju kako je “pravilnik trenutno u izradi s obzirom na to da obuhvaća velik niz parametara koji se moraju uzeti u obzir, uz adekvatno izrađenu metodologiju izvršenja usluga na temelju koje će se ostvarivati pravo na dobivanje dozvole za dopunski rad”.
Prema dostupnim informacijama, na njemu se intenzivno radi, a javnost će uskoro biti obaviještena o datumu predstavljanja prije nego što dokument bude upućen u e-savjetovanje.
Iako javnozdravstveni stručnjaci ne predviđaju da će ovaj akt donijeti radikalna rješenja poput onih u susjednoj Sloveniji, naglašavaju da je ključno dosljedno provođenje novih pravila, bez obzira na njihov sadržaj.
– Slovenci su puno odlučniji od nas, dok smo mi tu lažno obzirni, komentira prof. dr. Ranko Stevanović, stručnjak javnog zdravstva i predsjednik Hrvatskog društva za farmakoekonomiku i ekonomiku zdravstva, a prenosi Novi list.
Privatni rad liječnika moguć, ali uz jasna pravila
Kako pišu, on poziva na stvaranje regulatornog okvira koji će se doista primjenjivati, a prije svega uvažavati potrebe pacijenata. Slovenija je u tom pogledu donijela rigorozan potez, ali to sigurno, ističe, nije učinila olako, bez ozbiljnih razloga, kakvi postoje i kod nas.
– Kad bi se poštivala regulativa, sve bi bilo drukčije. Sigurno ima prostora da se u jednom dobro reguliranom sustavu može raditi i privatno. Međutim, profesori, osobito ako su vlasnici privatnih klinika, rijetko su kad na klinici. Ako uz to rade još u četiri poliklinike, uz ostale obaveze koje imaju na klinici, na fakultetu, pisanje znanstvenih radova, sve se to čini pomalo smiješno, ilustrira Stevanović.
Kaže da nema ništa protiv toga da liječnici rade privatno, pod uvjetom da na bolničkoj listi čekanja nemaju pacijente koji još nisu zbrinuti.
Hrvati vješti u zaobilaženju pravila
Za razliku od Slovenaca, Hrvati su iznimno vješti u zaobilaženju pravila, logike i etike. Tako se kod nas ono što je potpuno neprihvatljivo i neetično – da liječnik zaposlen u javnoj ustanovi na bilo koji način, čak i neizravno, usmjerava pacijente prema privatnom liječenju, bilo putem društvenih mreža, medicinskog osoblja ili na druge načine – gotovo ustalilo kao uobičajena praksa.
– Slovenci su sigurno imali puno manje ovih problema, ali su odlučili iz vrlo sličnih razloga da se ljudi opredijele hoće li raditi u bolnici ili privatno. Doktor koji ozbiljno radi na klinici od 8 do 16 sati, jednostavno nema snage raditi još i privatno, navodi Stevanović, a piše Novi list.
mnovine.hr