Kako Dete Zaštiti Od Lošeg Društva: “Ne Možete Ga Staviti Pod Stakleno Zvono, Ali Granice Moraju Da Postoje

Zanimljivosti

Kako dete zaštiti od lošeg društva: “Ne možete ga staviti pod stakleno zvono, ali granice moraju da postoje”

Profesor Milica Novković se zalaže za izvorno vaspitanje, vaspitanje koje ukida nagradu, kaznu, prezaštićivanje i verbalizam. Dečiji psiholog Milica Novković zastupa izvorno vaspitanje koje ne koristi ni kaznu, ni nagradu, ni prezaštićivanje, ni verbalizam i zna da detetu ne smemo prerano ponuditi čuda tehnologije. Svojevremeno je Stil govorila o tome kako roditelji sami stvore pohlepnu decu, objasnila je i šta je plišano roditeljstvo, a objasnila je i na koje načine roditelji mogu da zaštite dete od lošeg društva.

Naš narod je odavno rekao da slično privlači slično. Ako vaspitavate kaznom i nagradom ili prosto zanemarujete dete puštajući ga da radi šta hoće, da sate provodi uz najgore virtuelne sadržaje onda očekujte da ćete imati lenjo, pohlepno, nasilno, autoagresivno dete. Takvo dete će tražiti sebi slične virtuelne sadržaje, poput pucačina, agresivnih crtaća, tražiće u školi i na ulici sebi slične drugare.

Pametan roditelj zna da odneguje dobrog druga svome detetu, od malih nogu. Osmotrite koja porodica u razredu deteta ima slične ciljeve u vaspitanju i počnite da se družite, razmenjujete iskustva i posavetujete ih da usvoje vaspitanje bez kazne i bez nagrade. Dakle, dete ne možete staviti pod stakleno zvono, pustite ga da vidi i loše društvo i dobro i budite sigurni da će odabrati samo sebi slične ljude”, istakla je doktorka, pa dodala:

“Ono što doprinosi održavanju harmonije u porodici je umešnost postavljanja zdravih granica, kada je vreme za granice. Sve što ne ugrožava život deteta, pa i vaš treba detetu dopustiti, da bi iskusilo ono za čim ima potrebu. Budmo pratite koji su uzroci detetovog lošeg ponašanja, popuštanja u školi, druženja sa problematičnnom decom.

Zašto bi ste mu ukinuli zadovoljstvo da bude na kompjuteru ako se bavi dobrim sadržajima i ako postiže odlične rezultate u školi. Ali ako naređa jedinice jer je satima bio na igricama, satima gledao crtaće pa nije stigao da uči onda mu uzimate telefon, lap top. To sada nije kazna već je to postavljanje zdravih granica, jer vi samo uklanjate pravi uzrok problema…

Ako uz izvorno vase dete uvek ima malo više knjige, od ekrana, ako je često u prirodi i zdravoj, realnoj igri, onda budite sigurni da će mu se priključivati deca slična njemu”. Doktorka takođe ističe da je iskrenost između roditelja i dece izuzetno važna i da se ona formira još od raog detinjstva, te da decu od malih nogu treba učiti da ne lažu.

“Ukoliko su moderna kazna i moderno potkupljivanje deteta normalna pojava u vašoj porodici onda slobodno očekujte da će vas pohlepno, nasilno i lenjo dete često lagati, štiteći sebe od vas i vas od sebe. Hteli ili ni vi ste uvek prinuđeni da ga lovite u lažima, da tragate za istinom i kada ga uhvatite u laži da ga grdite, pa i istučete ili da mu satima pričate kako lagati nije lepo.

Ako ste u izvornom vaspitanju, dete je od malih nogu iskreno prema vama jer zna da nema potrebe da vas laže jer ćete uvek imati razumevanja i naći načina da skupa pronađete rešenje, ma šta mu se dogodilo. Ma koju grešku da načini neće biti ni kažnjeno, niti ćete mu uskratiti obećano, jer je greška put koji jača iskustvo i detetu i roditelju. Uvek se setite, ako vase dete ide na sport, postiže lepe rezultate i to radi s ljubavlju, nemate potrebe da mu branite odlazak na voljeni sport ako se potukao u školi sa svojim drugarom.

Njegov sport najverovatnije nije ni u kakvoj vezi sa tučom. Pronađite uzroke tuči ( danima ga neki drug vređa, preti mu, govori mu da je bubalica, šlihtara). Potukao se jer se čaša trpljenja prelila. Pokušao je da odbrani sebe. No, vi znate da se nasiljem ne rešava problem i zato ćete ga posavetovati da se kod takvih problema prvo traži zaštitu u školi. Ako je ne dobije obraća se roditeljima, a vi ćete naći načina da svoje dete zaštitite. Kada dete zna da nema sankcija i oduzimanja obećanog zbog načinjene greške, hrabro će vam reći istinu, da se potukao, pobegao sa časa ili dobio jedinici. Reći će vam istinu jer zna da je u vašoj porodici potreba za istinom poželjna i prirodna. Više istine, manje je grešaka. Gde su kazna i nagrada mnogo je laži i sve će više biti grešaka.”

(stil.kurir.rs)