U beloj haljini, spremna za udaju, devojčica je skočila u ledeni Lim usred decembra, nastavnik Mićo ni sekund nije razmišljao i skočio za njom

Zanimljivosti

Tog 14. decembra 1986. godine led je okovao Plavsko jezero i obale Lima koji iz njega ističe. Termometar je pokazivao minus 11 stepeni, a sa mosta, pedesetak metara nizvodno od jezera, rešena da sebi oduzme život zbog ljubavi i majke koja je ne odobrava, u ledenu reku skočila je petnaestogodišnja N. S.

Stravičan prizor ugledao je Milutin Mićo Praščević, nastavnik biologije i hemije. Videlo je jezivu scenu još desetak ljudi, ali niko se nije usudio da skoči u Lim. Niko osim nastavnika Mića. U, i leti hladnoj reci, lomio je led, borio se lavovski sa talasima, ali je uspeo: skočio je po tuđ život i spasao ga

Za svoj podvig, Milutin je u tradicionalnoj akciji “Večernjih novosti” dobio zlatnu plaketu za najplemenitiji podvig godine. Bio je najplemenitiji Jugosloven u 1986.

Gotovo 36 godina kasnije, Milutin je vedar, stamen penzioner koji živi u svojoj kući u pitomim Brezojevicama, nadomak Plava. Dočekao je reportere “Novosti” raširenih ruku i još šireg srca uz iskren osmeh dobrodošlice.

“Naravno da pamtim. Doživeo sam i preturio preko glave mnogo toga, počev od školskih učionica, preko nebrojenih događaja na fudbalskim terenima na kojima sam igrao do mnogobrojnih uspona na Prokletije i druge planine i dramatičnih zbivanja koja znaju da ih isprate, ali, taj dan, taj 14. decembar 1986, pun snega i leda, tu borbu za život, koja je mogla odneti jedan tek započeti, ali i moj, nikada neću zaboraviti. To “stanuje” u meni… – priča Milutin

.

Nazdravljajući nam sa “glogovačom” za koju je uz osmeh garantovao da prija srcu, a raduje dušu, nastavio je:

“Odlično se sećam, što bi se reklo “kao da je bilo juče”, i uručenja plakete u Beogradu, te lepe, uzvišene svečanosti, kao što pamtim i još nekoliko boravaka u redakciji “Večernjih novosti”. Ali ne mogu ni da zaboravim da su tadašnja država i vlast čitav događaj pokušale da gurnu pod tepih iz samo njima poznatih razloga. Da nije bilo “Novosti”, bilo bi kao da se to nije ni desilo. Bude čoveku nekada neprijatno da zbori o tome, ali, eto, da ništa nisam u životu ostvario, nego da sam samo taj život spasao, otišao bih sa ovog sveta presrećan”.

Posle srdačnog razgovora u Milutinovoj botaničkoj bašti Velemun, gde u prohladnu ranu jesen polako pada “u san” oko 400 biljnih vrsta, koje “nadgleda” Pančićeva omorika, domaćin pristaje da odu do mosta na Limu, pedesetak metara od Plavskog jezera, njegovog izvorišta. Do mesta gde se pre 36 godina odigravala bitka za život mlade N. S.

“Bila je u beloj haljini, koju je, kako sam kasnije čuo, bila pripremila za udaju. Čuo sam ciku i komešanje, pa stravičan prizor njenog skoka u Lim. Sleteo sam na obalu i lomeći led ugledao preplašenu devojčicu, koju je hladnoća reke izgleda bila otreznila, tako da je molećivim pogledom tražila spasenje. Usporovao me je led… Nekako sam se dokopao drvenog stuba starog mosta za koji se ona grčevito držala. Uhvatio sam je za odeću. Pokušavao sam da je odvojim od stuba nekadašnje ćuprije. Znao sam da ako ostanemo predugo u vodi da je sa nama gotovo. Čvrsto sam je zgrabio ispod pazuha i odgurnuo se nogama o stub… Ali, ponela nas je plahovita voda… Počela je borba. Lim nas je nosio. Činilo mi se da je gotovo sa nama. Želeo sam mnogo da to dete živi”, priča Milutin, čiju je strahovitu borbu protiv ledene reke za život devojčice, posmatralo desetak ljudi.

Kada je nekako uspeo da se posle silne borbe dokopa plićaka, ruku mu je pružio prijatelj Bato Radenović. Odjeknuo je aplauz za Milutina, kao u vreme kada su ga kao legendarnog fudbalera Jezera, Berana i Mornara nagrađivali za srčanost i bravure i na terenima diljem tadašnje Jugoslavije.

Milutin je prestravljenu devojčicu dao u ruke tadašnjem fudbaleru Zvezdanu Drakuloviću, koji ju je smestio u kola i odjurio prema Domu zdravlja.

“I kako to obično biva u malim sredinama iz tog vakta, vest o tom događaju bila je zabranjena za javnost. “Čuvari morala” iz policije i komiteta, stavili su “embargo” na izveštavanje. O svemu se ćutalo sve dok za to nije čuo novinar “Novosti” Donko Rakočević, poreklom iz Brezojevica”, otkriva Milutin.

“U reku – po život”, takav je bio naslov kojim se Danko oglasio u “Novostima”. I odmah je SFRJ “zabrujala” o Milutinovom podvigu. Ubrzo je stigao i poziv iz “Novosti”. Mićo je postao najplemenitiji Jugosloven u tradicionalnoj akciji ovog lista.

“Bio sam šokiran pozivom iz “Novosti”. Nisam mogao da verujem. Primanje takve nagrade doživi se jednom i nikada više, pamti se za ceo život. Plaketu mi je uručio dr Pavle Gregorić, tadašnji predsednik žirija. Kada sam primao nagradu bili su prisutni i Slobodan Milošević, violinista Stefan Milenković… Bio sam gost “Novosti” i povodom dana Kompanije, pa na jubileju 40 godina akcije “Najplemenitiji podvig”, govori Milutin o događaju koji mu je obeležio život.

Za sebe kaže da je ispunjen čovek, koji uživa u kućnoj atmosferi, u svojoj Botaničkoj bašti, planinama.

“Imam četiri kćeri. Nedavno sam dobio i sedmo unuče. Nadam se da će ih još biti”, priča i pokazuje uramljene portrete unučadi.

“Pre nekoliko dana upustio sam se u “milioniti odlazak na Prokletije”. Planinario sam do 2.200 metara nadmorske visine i prvi put sam osetio da ne bih više trebalo da idem ka vrhovima na toj visini. Ali da ne pričam dalje, da mi za tu avanturu ne sazna porodica…”, dodaje.

“Nakon što sam je spasao, N. S. je ubrzo otišla iz Plava. Sa njenim roditeljima sam se posećivao. Više nisu među živima. Sa njom nisam u kontaktu, ali znam da se udala za momka koga je volela u vreme kada se sve desilo. Živeli su u Americi. Potom su se preselili u Švajcarsku. Imaju četvoro dece, dva sina i dve kćeri. Eto, Bog ih je pogledao”, ozari se lice Milutinu dok priča o devojci koju je spasao.

“Mi “stariji” dobitnici plakete za najplemenitiji podvig bili smo pozvani u Beograd 2002. da uručimo nagrade novim dobitnicima. Sedeli smo u holu, kad je naišla glumica i humanitarka Branka Veselinović, koja je kad i ja od “Novosti” dobila Nagradu za plemenito životno delo. Dok smo se pozdravljali, držala me za ruku i kaže: “Stani, stani… Most, voda i devojče…”. Rekoh: “Jeste”. Posle toliko godina setila se mog podviga. Zaista sam tada bio posebno počastvovan”, priseća se Milutin.

Nemi svedok koji govori o Milutinovom podvigu je i podeblji album, na čijim koricama je nalepnica sa natpisom “Ja volim JU, Večernje novosti” i pozivnica da prisustvuje obeležavanju dana “Novosti”, 16. oktobra 1988, kao i tekstovi iz ovog lista o njegovom podvigu, fotografije sa uručenja plakete, telegrami-čestitke sa raznih strana…

“Sadržaj albuma je deo mog života. Uvek mi je tu pri ruci”, kaže Milutin Praščević.

(Večernje novosti)