JEDETE LI VRUĆ HLJEB ILI KIFLE ZA DORUČAK? Tijesto mekano kao pamuk, ALI NADUSTOST JE PROBLEM! EVO ZAŠTO TO NE SMIJETE JESTI
Da li znate nekoga ko ne voli sveže pečen, vruć hljeb? Već sam miris djeluje opojno na naša čula, hrskava korica koja krcka pod zubima, a unutra tijesto meko poput pamuka… Ako ste vi od onih koji ne mogu da mu odole, slijedi loša vijest – vašem tijelu ovo nikako ne prija, a negativne posljedice su brojne…
Fermentacija
Da bi testo naraslo i postalo rastresito i vazdušasto koristi se kvasac. Tokom njegove fermentacije oslobađa se ugljen-dioksid zahvaljujući kome je tijesto tako vazdušasto. Nakon pečenja hljeba, vrući kvasac je aktivan još 6-7 sati. Kada jednom dođe u želudac, on tamo nastavlja da se fermentiše što dovodi do povećanja kiselosti želuca. Sljedeća negativna posljedice koja se javlja jeste upala sluznice, što može da izazove gastritis i čir na želucu.
“Ljepljivost”
Kod vrućeg hljeba korica je hrskava, a tijesto iznutra je meko i praktično se lijepi pri svakom zalogaju, a to je upravo ono što pravi problem. Ova “ljepljivost” čini da se stvaraju grudvice, koje izazivaju neprijatan osećaj u crevima i nadutost. To je zato što su komadi suviše “gusti” i želudačni sok često ne može da ih “razloži” i svari. Zato, ako ste primijetili da nakon ručka osjećate težinu u stomaku, obratiti pažnju na hljeb koji jedete, zamijenite ga ili potpuno isključite iz ishrane.
Bolja opcija
Glavnu opasnost po zdravlje predstavlja hljeb koji se priprema sa kvascem. Probleme možete da izbjegnete tako što ćete preći na onaj koji se priprema bez ovog sastojka i koji neće nanijeti štetu organizmu čak ni kada je vruć. Takođe, mnogo je zdraviji onaj koji se pravi od integralnih žitarica.
(novi.ba)